Arabuluculukta Etkili Taraf Vekilliği

Arabuluculuğu bilmeyen veya uygulamasını yerenlerin düşündüğünün aksine; arabuluculuk, taraf vekili için daha kolaycı bir seçenek değildir. Eğer hazırlıklı değilseniz, ne ile karşılaşacağınızı ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız, müvekkiliniz ciddi anlamda zarar görebilir ve siz de başarısızlığa uğrarsınız.

Bu kitap müvekkillerini arabuluculukta temsil eden avukatlar ve diğer profesyonel vekilleri hedeflemektedir. Yalnızca arabuluculuğun temellerini, özellikle de ne beklemeleri ve nasıl hazırlanmaları gerektiğini hızla öğrenmesi gereken “ilk seferciler” için değil, aynı zamanda arabuluculukta taraf vekilliği alanında uzmanlaşmak ve gerekli özel becerileri geliştirmek isteyen daha deneyimli taraf vekilleri için de yazılmıştır.

Arabuluculuk taraf vekilliği

Arabuluculuk taraf vekilliği henüz emekleme aşamasındadır. Bazıları kelimenin bizzat kendisinin anlaşma odaklı anlatılarla uyumlu olmadığını düşünmektedirler. Arabuluculuk olgusu müvekkillerin, avukatların ve halkın zihninde normalleşmekte, mahkeme gözetimindeki programlar gelişmekte ve arabuluculuk artık, hukuki temsilin gerekli olduğu bir diğer uyuşmazlık çözümü şekli olarak görülmektedir.

Öte yandan, pek çok kişi dava harçlarındaki önemli artışların ve dava finansmanındaki kesintilerin pazarı daraltmasından endişe etmektedir. İşte böyle bir ortamda dahi, taraf vekilliğinin, mesleki uygulamaya katkı sağlayan, uzmanlaşmış ve arzu edilen bir beceri haline gelecek şekilde geliştirilmesine gerek olmadığını düşünmek için neden yoktur.

Hukuk alanında uzmanlığa sahip arabulucu

Son yıllarda genel arabulucudan hukuk alanında uzmanlığa sahip arabulucuya doğru somut bir kayma olmuştur. Uyuşmazlık alanında deneyim sahibi hukukçu arabulucuların arabuluculuk alanında daha yüksek başarı şansına sahip olduğu karmaşık uyuşmazlıklarla uğraşan bilgili ticari taraflar tarafından anlaşılmıştır.

Bilgi sahibi ticari taraflar söz konusu davaya ilişkin düzgün bir risk analizine dayanarak anlaşma için bir tavsiye oluşturmak için makul nedenler ararlar. Anlaşmaya varırlar çünkü bunun için güçlü ticari nedenler vardır ve genellikle bu nedenler, en azından büyük ölçüde davanın güçlü ve zayıf yanlarına ilişkin dikkatli bir analize dayanır.Bunların tamamı hukuki temsilcinin üstlendiği sorumluluk üzerinde etki sahibidir. Bu kişi belirli bir role sahiptir ve tamamen hazırlıklı olmak zorundadır.

Müvekkilini anlaşmaya yönlendirilmesi

Ancak avukat veya arabuluculukta uygulayıcı olarak hareket eden profesyonel kişi, müvekkilinin mevcut davasının ötesinde, geniş anlamda müvekkilini anlaşmaya yönlendiren veya anlaşmadan uzaklaştıran ticari, finansal, sosyal, ilişki tabanlı ve diğer olası unsurları bilmek zorundadır. Avukatlar dar bir bakış açısıyla, mahkeme süreci tarafından düzenlenen biçimlendirilmiş bir davaya odaklanmak üzere eğitilirler. Arabuluculuk onları çok daha geniş bir açıdan bakmaya ve hakkında ciddi anlamda bir eğitim almaları gereken bir yaklaşımı benimsemeye mecbur kılar.

Bu nedenle, taraf vekillerinin arabuluculuk sürecini kendilerinin ve müvekkillerinin yararına en iyi biçimde kullanmaları konusunda yardım sunmak için bu kitap tasarlanmıştır.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [2.44 MB]