Arabuluculuğa Hazırlanmak

Bu kitap, arabuluculuktan faydalanacaklar için arabuluculuğu anlatmaktadır. Bu kitap, konuya ilgi duyanların yanı sıra, aralarında uyuşmazlık veya muhtemel uyuşmazlık bulunan ve arabuluculuğu duymuş, üzerinde düşünen veya arabuluculuğa yönlendirilen ve bu nedenle de arabuluculuk hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler veya arabuluculuğa gitmeyi kabul etmiş ve süreç, arabulucu ve diğer taraf(lar) ile ilişkiler hakkında uygulamalı rehberliğe gereksinim duyanlar içindir.

Avukatlar ve diğer profesyonel taraf vekilleri de kitabı yararlı bulacaktır, ancak bu kitap temelde onların müvekkilleri için yazılmıştır ve bu şekilde görülmelidir. Bu nedenle, halihazırda dava sürecine girmiş olanlar için Hukuk Usul Kuralları’na sınırlı biçimde yapılan atıflar dışında bu kitapta hukuki sürece veya davalara atıfta bulunulmamıştır.

Arabuluculuk artık, uyuşmazlık çözüm alanında artık önde gelen bir yöntemdir. Kullanımı birçok alanda gittikçe artmaktadır. Bunun nedeni, uyuşmazlık taraflarının mümkün olduğunca mahkemeden uzak durmak istemeleri, tarafların aralarındaki sorunları, mahkemede ulaşılacak sonuca benzemesi gerekmeyen, kendi menfaatlerine en uygun biçimde çözebilmeleri için onları teşvik eden ve güçlendiren bir yöntemle uyuşmazlıklarını çözme isteğidir.

Avukatlarca uzun yıllar müvekkillere “kanunun ne dediği önemlidir” diye söylenmiştir. Arabuluculuk ise, müvekkil için önemli olanları ele alacak biçimde uyuşmazlıkları çözme yöntemidir ve tarafların çözümü kanunun öngördüğü şekilde olmayabilir.

Arabuluculuk bir süreç olarak, bir hakim, hakem veya yargılama yapan herhangi bir gibi üçüncü kişinin, tarafların birinin ve muhtemelen ikisinin de hoşuna gitmeyecek ve muhtemelen ağır maddi l sonuçlar doğuracak bir karar vermesine gerek olmaksızın, tarafların yaşamlarına veya işlerine devam etmelerini sağlar.

İki komşunun kendi arsaları arasındaki sınırda minik bir arazi şeridi üzerinde çekişmelerinin hukuki giderlerini karşılamak için mülklerini satmak zorunda kaldıkları; veya dava sürecinin stresinden kaynaklanan yıkıcı bir hastalık; veya maliyet, gecikme, uyuşmazlığın yönetimi üzerindeki kontrol vb. dahil olmak üzere hukuki süreçten genel memnuniyetsizlik hakkında haberlerbasında çok sık yer almaktadır. Arabuluculuk, basitçe daha iyi bir yöntem sunmaktadır. Her arabuluculuk, bir öğrenme fırsatıdır.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.02 MB]